Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies (viz Podmínky používání). Cookies jsou nutné pro fungování webu. Rozumím

Možná si většina z vás po přečtení názvu tohoto článku představila lekce aerobiku, či jiných sálových lekcí, kde se gumy o malém odporu využívají. Jak ale tuto pomůcku využít při tréninku silovém, například na cvicích, jako je bench press, mrtvý tah, nebo dřep, to se dočtete v následujícím článku.

Člověkem, který se zasadil o používání těchto pomůcek v silovém tréninku byl Louie Simmons, zakladatel Westside Barbell, známého tréninkového centra pro powerliftery a sportovce toužící po zvýšení síly a dynamiky (jedná se o tréninkové centrum pro vybranou společnost, kde se u základních cviků hojně využívají řetězy, či gumy, a většina sportovců v tomto centru dokáže časem překonat v dřepu hranici 800 liber - 362 kg...)

Využitím této pomůcky docílíte toho, že odpor bude stále větší při zvyšujícím se natahování gumy, což zní poměrně logicky. Jak této skutečnosti můžeme využít při tréninku samotném? Představme si dřep, jako náš reprezentativní cvik. Tím, že budou gumy natažené při vyjmutí činky ze stojanu, se budou také snažit co nejrychleji vrátit do původní polohy, a nám tímto faktem umožní rychlejší provedení excentrické fáze. Druhý fakt je ten, že se zátěz při fázi cviků, kdy se s gumami oddalujeme od místa umístění těchto gum zvyšuje, a jedná se tedy o skvělý nástroj, jak zvýšit zrychlení a dynamiku sportovce tím, že v „mrtvém bodě“ – tedy například v dolní poloze při dřepu, v základním postoji před provedením mrtvého tahu, či po spuštění činky při bench pressu nad hrudník není zátěž, kterou musíme překonat taková, a dovolí nám provést pohyb explozivně, a proti tomuto pohybu poté působí zvýšený odpor odporových gum. Dále se při tomto použití zaměříme i na dotažení pohybu, ve kterém má většina lidí tendenci zpomalovat, ale tím, že budeme vykonávat větší sílu proti většímu odporu nás tento fakt donutí provádět celý pohyb co nejexplozivněji.

I pokud nám při tréninku nejde o zvýšení naší dynamiky, jedná se o skvělý (a poměrně zábavný) nástroj, jak překonat stagnaci v silovém tréninku. Zároveň je při tomto cviku trénována i vnitrosvalová koordinace, která je rozvíjena i při cvicích bez tohoto odporu, ale v tomto případě se inervují i další svalová vlákna, a je třeba vyšší míra synchronizace jednotlivých motorických jednotek.

Samozřejmě existuje celá řada dalších posilovacích cviků, které lze provádět s tímto přídavným odporem (hip thrust, výpady atd.)

Odporové gumy mohou být využity i opačným způsobem, než byl ten, popsaný výše. Můžeme je využít i u metody kterou můžeme nazvat metodou ulehčující (lightened method, reverse method), kdy nám naopak gumy pomáhají zvednout vyšší zátěz – například u dřepu budou tedy uchyceny shora, což nám dovolí dát si na záda větši zátěž, než s kterou pracujeme běžně, od čehož očekáváme jak psychický, tak fyziologický benefit. Už jen to, že jste schopni odjet cvik s o 10 kg těžší činkou, než běžně je velká psychická vzpruha k tomu, abyste to zkusili i bez pomoci těchto gum.

Toto využití gum mění i silovou křivku při provádění pohybu, a tedy ulehčuje práci tam, kde náš pákový mechanismus je nejslabší (dolní pozice při dřepu), a nejvíc práce musíme vykonat tam, kde nám gumy nepomáhají, tedy ve stoje, ale nepředstavuje takovou překážku. Zároveň větší zátěž představuje impuls ke svalové hypertrofii, a zároveň neklade takové nároky na naše klouby, či pojivové tkáně. Dá se tedy říci, že se jedná o dvojitou výhru.

Odporové gumy by ale neměly tvořit podstatnou část tréninku, ale pouze sloužit jako účinný doplněk k posouvání se dále. Částečně totiž inhibují práci antagonistů, což může hlavně u hráčů týmových sportů vést ke zhoršení výkonu – například při hodech míčem.

Dále mohou být gumy využity i při tréninku vertikálního výskoku, kdy jsou naše svaly nuceny působit proti většímu odporu, což vede ke zvýšení naší explozivní síly, která poté najde své využití při výskoku bez těchto pomůcek (jedná se například o skok na překážku s gumou okolo trupu, kdy využijete pomoc kolegy, který drží gumu v napnutí, případně o skok na obroučku u basketbalistů s využitím takto vytvořeného odporu). Dále si můžeme představit cvik, kdy jsou gumy uchyceny mírně nad zemí, případně omotány okolo jednoručky, a našeho těla. Následuje výskok, kdy musíme působit proti odporu gumy, a při dopadu nám síla vygenerovaná návratem gumy do původní pozice pomůže urychlit excentrickou fázi našeho pohybu, čehož poté využijeme například při cviku zvaném depth jump, kdy po dopadu ze zvýšené plošiny následuje co nejrychlejší a nejvyšší výskok.

Na závěr si tedy povězme, že jsme sice spolu neobjevili žádný zázračný prostředek, který by nahradil dřinu při tréninku, regeneraci, či dietu, ale rozhodně se jedná o šikovnou pomůcku, kterou do našich tréninků můžeme zařadit, tím posunout své výkony, a zároveň si takto zpestřit naši snahu.

Velký výběr odporových gum různých odporů najdete zde v kategorii.

Platební metody

Platební metody

                                                                                  Nie je k dispozícii žiadny popis.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online, v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Zákazníci nás mají rádi

2024 © Fit-Pro.cz - Všechna práva vyhrazena.