Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies (viz Podmínky používání). Cookies jsou nutné pro fungování webu. Rozumím

Měli bychom si proto dát na složení snídaně záležet a sestavit ji tak, abychom svému tělu dodali všechny nezbytné živiny. Zdravá strava je skvělý způsob, jak se udržet co nejdelší dobu ve formě. Složení snídaně jako nejdůležitějšího pokrmu dne neberte proto na lehkou váhu a zkuste o ní více přemýšlet.

První jídlo dne je nezbytné pro doplnění energie po nočním lačnění a zajišťuje tak prvotní nastartování metabolismu. Díky zdravé a vyvážené snídani zabráníme výkyvům krevního cukru v první polovině dne, což nás ochrání zejména před pocitem hladu. 

Snídaně pro štíhlejší a zdravější život

Již několik studií prokázalo, že lidé, kteří nesnídají, zkonzumují během dne mnohem větší množství jídla a tím i energie než ti, kteří si snídani pravidelně dopřávají. Snídaně je tak kromě nezbytného doplnění živin i skvělou prevencí obezity či nadváhy, se kterými se dnes setkáváme bohužel čím dál častěji.

Abychom si byli jisti, že je snídaně zdravá, pestrá a vyvážená, měla by obsahovat všechny nezbytné nutrienty. Každé jídlo, snídani nevyjímaje, by mělo obsahovat jednak bílkoviny a sacharidy, ale také zdravé tuky. Trojpoměr živin by měl být za celý den asi 55-65% sacharidů, 12-15% bílkovin a 30-35% tuků, proto tento poměr zkuste zohlednit i ve své snídani. Pokud snídáte nevyváženě, pravděpodobně toho v dalších jídlech dne sníte mnohem více, než byste museli.

Nepodlehněte názvu cereálie, znamená to pouze sacharidy

Skvělým příkladem nedostatečně vyvážené snídaně jsou cereálie zalité mlékem. Abychom se z takových cereálií dostatečně najedli, musíme si většinou naložit zbytečně velkou porci. Tento pokrm navíc obsahuje nadměrné množství sacharidů a minimální množství bílkovin, což způsobuje, že takové jídlo nás příliš nezasytí.

Pokud tedy rádi snídáte sladké, dejte si raději jako základní surovinu bílý jogurt nebo tvaroh bohatý na bílkoviny, a ten postupně doplňujte sacharidovými složkami. Můžete použít ovesné vločky anebo si vytvořit domácí müsli ze směsi sušeného ovoce, kvalitní hořké čokolády a ořechů.

Vsaďte na domácí stravu

Fantazii se meze nekladou, ale raději zapomeňte na hotové kupované směsi müsli, které jsou často nesmyslně doslazované a navíc obsahují nadbytečný tuk. Tuk je ve stravě rovněž nezbytný, ale zaměřte se na zdravé tuky s obsahem nenasycených mastných kyselin, které hojně najdete například v ořechách. Takové tuky chrání naše srdce a cévy před kardiovaskulárními onemocněními, jedním z největších problémů dnešní doby.

Jestliže jste spíše příznivci slaných snídaní, zapomeňte na bílý rohlík natřený máslem a obložený salámem. Pečivo volte celozrnné (pozor, ne vše co je tmavé je celozrnné) a jako přílohu volte opět nějakou bílkovinnou složku.

Můžete si dát libovou šunku, nízkotučný sýr či tvarohovou pomazánu a nezapomeňte každé jídlo doplnit trochou vlákniny ve formě zeleniny. Pokud jste milovníci vajec a hlídáte si přísun cholesterolu, nezoufejte. Udělejte si o něco zdravější omeletu tak, že namísto 4 vajec použijete 5 bílků a jen jeden žloutek. K omeletě zakousněte celozrnný chléb a máte super dietní snídani, která vás zasytí na dlouhou dobu a zároveň vám dodá vše, co vaše tělo potřebuje.

Po ránu nezapomínejte ani na dostatečný pitný režim, po celé noci je třeba tělo pořádně hydratovat. Kromě oblíbené kávy tedy vypijte i velkou sklenici vody, anebo pořádný hrnek neslazeného čaje.

 TIP! Pokud chcete ráno nastartovat metabolismus na plné obrátky, dejte si dvacet minut před snídaní sklenici vlažné vody s trochou citrónové šťávy.

Platební metody

Platební metody

                                                                                  Nie je k dispozícii žiadny popis.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online, v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Zákazníci nás mají rádi

2024 © Fit-Pro.cz - Všechna práva vyhrazena.