Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies (viz Podmínky používání). Cookies jsou nutné pro fungování webu. Rozumím

Sprint nebo Joggin

1000 kalorií z nezdravého jídla stejný účinek na lidské tělo, jako pozření 1000 kalorií z jídla zdravého? Pokud tuto otázku položíte lidem, kteří sportují, nebo se jednoduše o své tělo zajímají a starají, neodpoví vám z nich nikdo jinak než: „Není kalorie, jako kalorie.“!

Pokud jde o příjem energie, většina lidí souhlasí s názorem, že  v lidském těle fungují různé potraviny jako klíče k odemykání jinak zamčených dveří! Některé klíče jsou vytvořeny tak, aby odemkly cestu svalovému růstu, spalování tuků, nebo k podpoře zdraví. Bohužel jsou však klíče, které odemykají dveře, které mají zůstat zamčeny. Za těmito dveřmi číhají například diabetes, rakoviny či kardiovaskulární onemocnění.

S tímto tvrzením si dovolí rozporovat málo kdo.  Pokud se tedy shodneme, že 1000 kalorií není stejných z hamburgeru, jako ze zeleniny a ovoce, pak bychom mohli zapřemýšlet, zda-li  se liší i ony výstupní cesty, kterými se tato energie dostane ven z těla! Existuje tedy optimální výdej energie, díky nemuž se lze dostat k enormnímu svalovému růstu, rychlejšímu spalování tuků, nebo snad jen k udržení pevného zdraví?

Pokud je ve vašem hledáčku svalový růst, spalování tuků a pevné zdraví, pak tím na co byste se měli zaměřit je SPRINT! Ano, dle názoru Martina Rooneyho se využití spálených kalorií při sprintu výrazně liší od těch, které spálí ostatní lidé při joggingu.

Důvodem je fakt, že naše tělo je navrženo ke sprintu! Proč bychom měli tak velké hýždě, když bychom měli jen monotónně joggovat a nevyužívat tak našich dalších velkých svalů? Naše trapézy, hýždě či stehna jsou ukazatelem, že lidské tělo nebylo sestaveno k tomu, aby 5 hodin v kuse běželo. Význam achillovy šlachy je při sprintu nezanedbatelný, oproti tomu v joggingu, kde se běhá více přes patu, je achillova šlacha téměř „postradatelná“.

SPRINT: Skutečné měřítko pohybového aparátu

Dlouhý jogging táhne vaše silové výkony dolů, což je nepopíratelné a musíte se s tímto faktem smířit. Na druhou stranu sprint je disciplínou, se kterou vaše silové dovednosti a fyzický fond porostou.

Pokud chcete váš čas na uběhnutí maratonu stlačit o pár minut níže, musíte jít ven, naběhat stovky kilometrů a snížit vaši tělesnou hmotnost. Ubýtek však musí být znát i na svalech a  především se připravte na silnou bolest.

Chcete-li však snížit váš čas na uběhnutí 100m, pak musíte výrazně zesílit, nabrat pěknou hromádku svalů, ztratit tuk a zařadit explozivní a technické cviky do tréninku!

Chcete běhat rychleji? Pokud ano, musíte udělat několik věcí!

Pokud chcete zvýšit fyzické možnosti svého těla, musíte získat sílu! Cestou k tomuto cíli je nabrání svalové hmoty, nebo ztráta tělesného tuku. Ideální variantou je skloubit tyto dvě možnosti dohromady! Prvním bodem je přizpůsobení a změna techniky běhu, která je od joggingu velmi odlišná. Musíte provádět koordinační a technická cvičení. Při nich budete rozvíjet specifické oblasti, jejichž prostřednictvím zvýšíte pevnost a svalovou vytrvalost specifickou pro sprinterské disciplíny.

Abychom si to shrnuli, trénink pro sprintery bude dále obsahovat a rozvíjet vaši rychlost, sílu, vytrvalost, stravu, koordinaci a flexibilitu. Zní to jako by to snad ani nebylo možné, ale budováním sprinterské postavy si můžete pomoci i ve vytrvalostních a maratonských disciplínách. Velkou škodou však je, že naopak to bohužel nefunguje!

Ale dříve, než nás fanoušci vytrvalostního sportu rozcupujete a budete bránit vámi vybraný sport, uvědomte si, že netvrdíme, že tito sportovci nezaslouží obdiv a úctu. Jen říkáme, že postava vytrvalostního běžce není tak obdivuhodná, jako postava a funkčnost těla sprintera.

Články Martina Rooneho jsou určeny pro lidi, kteří se zajímají o budování svalového hmoty a především o to, jak docílit silného a rychlého těla.

Platební metody

Platební metody

                                                                                  Nie je k dispozícii žiadny popis.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online, v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Zákazníci nás mají rádi

2024 © Fit-Pro.cz - Všechna práva vyhrazena.