Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies (viz Podmínky používání). Cookies jsou nutné pro fungování webu. Rozumím

Vegetariánství je výživový směr, při kterém sice někteří lidé mohou trpět nedostatkem základních živin, jako jsou třeba bílkoviny, ale pokud se ve výživě trochu vyznáte a budete vědět na co si při vegetariánském způsobu stravování dát pozor potom věřte, že i z vás může být vrcholový sportovec.

Rostlinná strava je sice nesmírně zdravá, ale i ona skrývá některá úskalí v podobě nedostatku životně důležitých nutričních složek. Nejdůležitějším z nich jsou bílkoviny, které se v rostlinné stravě vyskytují pouze v neplnohodnotné formě. Plnohodnotné bílkoviny obsahují všechny esenciální aminokyseliny, které musíme přijímat v potravě, kdežto neplnohodnotné jsou na tyto aminokyseliny deficitní.

Naučte se správně kombinovat pokrmy

V rostlinné stravě nenajdeme kromě sóje zástupce, který by se dal považovat za plnohodnotný zdroj bílkovin, proto je nutné rostlinné zdroje aminokyselin vhodně kombinovat. V praxi to vypadá asi tak, že v jednom steaku najdete všechny esenciální aminokyseliny, které jsou pro naše tělo potřebné, kdežto pokud nejíte maso, budete muset zkombinovat více druhů potravin jako třeba obiloviny spolu s luštěninami.

Jelikož zejména při zvýšené zátěži je dostatečný přísun kvalitních proteinů důležitý nejenom pro správný růst a regeneraci svalstva, měli by se sportovci – vegetariáni zaměřit na dostatečný přísun plnohodnotných bílkovin více, než jedinci s běžným denním režimem. Někdy může být poněkud složité dostatečné množství bílkovin z rostlinné stravy „ujíst“, proto se nebojte zařadit ani proteinové přípravky, které jsou dnes k dostání i ve formě vhodné pro vegetariány.

Pokud jste vegetariánem dlouhodobě, dejte si pozor i na dostatečný příjem některých vitaminů skupiny B, zejména vitaminu B12, který se kromě živočišných zdrojů vyskytuje v menší míře například v kvasnicích. Nedostatek vitaminu B12 sem může kromě jiných příznaků projevovat i specifickými neurologickými poruchami, které jsou jistě nežádoucí nejenom ve sportu.

Železo pro stoprocentní výkon

Deficitní může být Vaše strava i na některé minerální prvky jako je například železo. To se sice v rostlinných potravinách vyskytuje, ale jeho využitelnost je díky jiným přítomným látkám mnohem horší. Vstřebatelnost železa zvyšuje například vitamin C, proto je dobré při konzumaci potravin bohatých na železo zařadit i některé produkty s obsahem tohoto vitaminu. Na druhou stranu si ale dejte pozor, protože zvýšený přísun vitaminu C prokazatelně snižuje vaši sportovní výkonnost, stejně jako nedostatek železa.

Pokud chcete podávat vysoké výkony, věřte, že můžete i jako vegetarián. Stačí jen pestrá a vyvážená strava, ve které si budete hlídat všechny důležité nutriční složky, zejména tedy bílkoviny. Existuje mnoho vrcholových sportovců, kteří se dali na rostlinnou stravu, tak proč ne vy?

Platební metody

Platební metody

                                                                                  Nie je k dispozícii žiadny popis.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online, v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Zákazníci nás mají rádi

2024 © Fit-Pro.cz - Všechna práva vyhrazena.