Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies (viz Podmínky používání). Cookies jsou nutné pro fungování webu. Rozumím

Petr Novák.....  kapitán dvojnásobných Místrů světa. Ptáte se v jakém sportu?

Pokud nesledujete hokejbal, pak ani nevíte že ve všech sportech neupadáme jako ve fotbale,ale můžeme být i velmocí!  Tenhle 30letý hradecký rodák neměl cestičku prošlapanou již od dětství, proto si přečtěte, jak se hráč takových kvalit udržuje stále ve formě!


HBC Hradec Králové 1988

Ahoj Petře, můžeš se lehce představit, pro lidi, kteří hokejbal vůbec nesledují?

Hokejbal  je menší sport, obdoba ledního hokeje, jedna z mnoha odnoží . Na rozdíl od florbalu, pozemního hokeje je však hokejbal hodně kontaktní . Rozměry hrací plochy takřka totožný a důležitá pravidla se až na offside liší pouze v maličkostech . Je to prostě hokej na tvrdém povrchu se speciálním míčkem.

Co se mě týče, s hokejbalem jsem začal už v 8 letech, čili probíhá moje 22.sezona. Vždy jsem držel klubovou příslušnost v Hradci Králové až na dvě malé výjimky, půlroční hostování v Ústí nad Labem a v mládežnickém věku i střídavý start v tehdy extraligové Chrudimi. Ta dlouhá kariéra přinesla i pár úspěchů . Spoustu medailý v mládežnických mistrovství ČR a pár „zářezů“ i na mezinárodní scéně. Těmi největšími jsou určitě tituly v seniorské reprezentaci z let 2009 a 2011 a juniorské zlato ze Švýcarska 2002. S Hradcem jsem jednou vyhráli Evropský pohár a co se individuálních věcí týče tak vrcholem bylo ocenění nejužitečnějšího hráče MS 2009 v Plzni.

Jak pro Tebe a klub dopadla podzimní část?

Co se klubu týče, tak bylo střídavě oblačno. Za poslední 2 roky jsme prošli velkou obměnou. Změnilo se zhruba 75% týmu, přišlo hodně mladých odchovanců, ale trenér Pavlík dokazuje, že e jedním z top trenérů v Čechách a i letos nás drží na pozicích play off. Na podzim jsme dokázali porazit top kluby ale prohrát s těmi pod námi.

Co se mě týče, bojuju už rok s vleklým zraněním kotníku, takže jsem toho moc neodehrál a pokud ano, tak jsem nemohl hrát to na co mám . Takže rozkaz zní jasně, v zimě dřít , dostat se do formy a pokud mě kotník podrží, na jaře být pro Hradec zase přínosem jako dřív.

Jak probíhal přípravný kemp na MS do St.Johns?

To vím pouze z doslechu. Kvůli zranění mě trenér vynechával. Ale kvůli MS je posunutý celý harmonogram Extraligy tak, aby měla reprezentace dostatečný prostor na to se připravit a vyrazit v plné síle za dokončením zlatého hattricku. Kádr je široký, myslím, že trenéři viděli od léta cca 60 lidí, ze kterých zbylo asi 40, jenž se o to na jaře poperou. Příprava je střídavá, nácviky, fyzička ale i tréninková utkání.

V nedávné době tě potkalo zranění, jsi už 100% zpět?

Jak jsem řekl. Moje kotníky, to je už opravdu na dlouhou kapitolu v tlusté knize. Nedávno mi jeden lékař uplně vážně nabídl invalidní důchod, což mě tedy dostalo. Nicméně to vypovídá o stavu. Teď jsou ve stavu asi tak 65% . Na jaře budu pokračovat pouze pokud se přes zimu dostanou aspoň na 90% . Dělám vše pro to aby to tak bylo, ale ve svých 30ti letech a po tom co mám odehrané, už zdraví riskovat nechci. Navíc nedopustím aby po hřišti běhal jméno za zásluhy a hráč , který na to nemá.

Předkopávání je oblíbeným cvikem na nohy, nezatěžuje totiž kotníky jako dřep

Kde hledáš motivaci  k návratu vždy když tě něco takového postihne?

Tak to je hrozně jednoduchá odpověď. Láska … Ten sport je vášeň, moje droga, odreagování, je to 22 let mého života.  A každý další trénink, zápas je motivace, je jedno jestli je to s Kanadou, s Přeloučí nebo ve fitku… Vždycky, když trénuju si řeknu proč to dělám, hlavu přepnu na režim „dřina“ a jede se. Krom mých vlastních podnětů mě motivuje i očekávání spoluhráčů a mladíci u nás v týmu, kteří se mají od nás starších co naučit a je škoda jim zkušenosti nepředat.

Jak vypadá tvoje příprava na jarní část, navštěvuješ často fitko, nebo jen sporadicky a víc času jsi na hřišti? Můžeš nám velice stručně popsat tréninkové dávky Petra Nováka, od PO do NE?

Liší se to od období. Teď jsem si dal 14 dní volna, ale od soboty už začínám . Pojede se až do půlky února jenom suchá příprava, žádné hřiště. S týmem budu trénovat 2-3krát týdně a sám k tomu v ideálním případě přidám další 2 tréninky plus jeden bazén na regeneraci a protáhnutí unaveného těla. A skladba ? Fitko hodně, hodně běhání na páse, činky, potom spinning a letos bych chtěl přidat i powerplate a cross fit, kvůli balančním svalům i kolem kotníku a crossfit je jasný. Moc se mi tyhle nový věci líbí, navíc zabrání stereotypu v tréninku.

Trénink ramen v podobě tlaků nemůže chybět

Která svalová partie je pro hokejbalistu nejdůležitější?

Je jich víc. Určitě nohy kvůli stabilitě, břišní svaly kvůli střelbě… Ale důležitá je hlavně komplexní síla, která však podléhá výbošnosti, dynamice, rychlému startu. Nikdy jsem nechtěl  být nepohyblivá hrouda svalů, protože i když na to nevypadám, hodně jsem těžil z prvních tří rychlých kroků .

Jak vypadá tvoje strava, omezuješ se, dbáš na jídelníček?

Po tom, co se ke mně nastěhova moje snoubenka – slovenka to vůbec není jednoduché J Ale moc dobře vím, co tělo potřebuje. Už na VŠ jsem se o to zajímal. Ten základ a princip je jednoduchý. Ale mění se druh i dávky v závislosti na fázi sezony, fázi týdne, atd. Pro mě je důležité jíst pravidelně, méně a kvalitní věci. Vyvažovat bílkoviny, sacharidy. Co ale nesmí chybět je dobré hovězí maso, ovesné vločky, ovoce, zelenina, těstoviny a rýže. Na tom je to u mě postavené.  Rozhodně ale za ta léta vím, že je to nezanedbatelný faktor úspěchu !

Trénink bicepsů s EZ osou je jedním ze základů!

Co regenerace a suplementy?

Tělo dostává během tréninků strašně zabrat. A za ta léta vím, že platí pravidlo „dávej ber“ . Od těla něco čekáš, zatěžuješ ho a musíš se o něj starat. Jak ? Já to dělám častým bazénem, vířivkou, masážemi, kvalitním jídlem , strečinkem a vhodnými doplňky, které pomáhají jak výkonu tak regeneraci. Samozřejmě vše na povolené bázi. Na doppingu jsem byl ve své kariéře 4x, takže vím, že jsem čistý. A co je základ mých doplňků ? Začínám předtréninkovým suplementem jako je Soul Ripper a končím Proteinem 80 plus od Weidera v příchuti kokos! Kloubní výživa, tu potřebuje opravdu každý hokejbalista jako sůl. Hodně na mě působí tribullus terestris  a Thermx, spalovač, který pomáhá  s tou slovenskou kuchyní J a navíc povzbuzují k tréninku a dříve rozjedou tělo .

Slova na závěr?

Na závěr bych chtěl říci, aby se ti co hokejbal neznají podívali do archivu ČT, je to opravdu atraktivní dynamický sport. A hlavně mezinárodní zápasy jsou hodně koukatelné .

A možná něco málo pro mladé hráče. Když chceš někam dojít, něčeho dosáhnout, musíš vždy dávat něco navíc a rovnat se s lepšími. Každá minuta tréninku musí být naplno a s motivací, musíš vědět proč tomu ten čas obětuješ. Trénink je od slova trénovat a trénujeme na zápasy. Proto když běžíš na branku, když střílíš od modré vždycky to dělej naplno, tak jako v zápase, jinak to nemá smysl…

A nikdy nezapomeň na komplexnost. Bez strečingu, protahování, dobrého jídla, výživových doplňků a kvalitní regenerace bude vždycky tréning efektivní jen z 60-70% a to je škoda .

Já jsem se tímto vždy řídil a přineslo mi to ovoce !!! 

Platební metody

Platební metody

                                                                                  Nie je k dispozícii žiadny popis.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online, v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Zákazníci nás mají rádi

2024 © Fit-Pro.cz - Všechna práva vyhrazena.