Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies (viz Podmínky používání). Cookies jsou nutné pro fungování webu. Rozumím

Jaké jsou tvé pocity z posledního zápasu? Kapituloval jsi už na rozhodnutí, které bylo vzneseno, nebo stále doufáš v určitý zvrat?

PK: Prohru jsem stále zcela nepřijal, snažím se proti rozhodnutí bojovat a donutit vedení ACB k tomu, abych se mohl odvolat k nezávislé komisi, která by tento případ prozkoumala. Pro mne osobně by bylo přijatelnější, pokud by rozhodnutí o prohraném zápase pocházelo od více lidí, než od jediného člověka.

Uvažuješ o přestupu do jiné federace?

PK: Je to jedna z možností, nejprve bych však chtěl jednat s ACB o jejich plánech a očekáváních ohledně mé osoby.

Co by měl mít komplexní zápasník MMA za fyzické schopnosti?

PK: Základem každého zápasníka je určitá nesmrtelná kondice (smích). Osobně si myslím, že se role kondice u zápasníků v ČR podceňuje, a představuje až druhou, nebo třetí složku jejich výkonu. Já jsem naopak společně se svým kondičním trenérem Petrem Schlegelem postavil kondici na první místo a specifické tréniky týkající se taktiky a techniky jsou mírně upozaděny.

Je o tobě známo, že se na každého svého soupeře připravuješ specificky. U posledního soupeře bylo známo, že se snaží své protivníky „utavit“ už v prvním kole. Jak jste k tomuto faktu přistupovali se svým kondičním trenérem během přípravy?

PK: To, že se na každého zápasníka připravuju zvlášt, je pravda. Poté, co zjistím, s kým se utkám, si pečlivě nastuduju jeho zápasy, jeho styl a techniku, a dalším krokem je konzultace s Petrem Schlegelem, kterému řeknu, jak se mi daný zápasník jeví z mého pohledu. Aguyev (poslední soupeř – pozn.redakce) přecházel z vyšší váhové kategorie, a bylo mi tedy jasné, že bude mít jak váhovou, tak silovou převahu. Následně Petr Schlegel navrhnul následující přípravu:

PS: S Patrikem už spolupracujeme delší dobu, takže naše příprava má určitý vývoj a pevné základy, na kterých můžeme stavět, což nám dovoluje připravovat se na každého soupeře zvlášť. Jak už Patrik zmínil, Aguyev byl soupeřem silným a dynamickým. To se v naší přípravě projevilo tak, že jsme se více soustředili na silové prvky. Stále však bylo třeba myslet na to, že Patrik musel být připraven na jákykoli průběh zápasu – ať už by byl ukončen v prvním, nebo pátém kole, a byl spíše silový, nebo naopak technický. Základ přípravy je tedy prakticky neměnný, a až k jejímu konci se pracuje na detailech v závislosti na konkrétním soupeři.

Zkoušeli jste v tréninku samotném simulovat i například délku jednoho kola, a jak dlouho zabere jeden kondiční trénink?

PS: Vycházíme z toho, že Patrik má své specifické tréninky (sparing, trénink techniky apod.), ve kterých pracuje v určitých intervalech a intenzitách, a podle toho jsou poté nastaveny i tréninky kondiční. Snažím se, aby Patrik v tréninku pracoval ve všech intenzitách zátěže, aby byl trénink co nejpestřejší, stejně jako je tomu v MMA, kde se nemůžete spolehnout na dominanci pouze v jednom aspektu.

Ohledně délky tréninku je výhodou, že většinou ani jeden z nás nemusí nikam spěchat, takže je občas tempo tréninku volnější, a jeho doba se pohybuje mezi 1-1,5 hodinami.

Dokážeš určit poměr mezi množstvím kondičních tréninků a tréninků specifických?

PK: Nedá se říci, že by poměr těchto tréninků byl 1:1, tréninků specifických mám mírně více. V běžném týdnu mám 6 tréninků specifických, a 4 tréninky kondiční, plus jeden trénink čistě kompenzační.

Jak velkou část tréninku zabere rozehřátí a mobilizace?

PS: V tomto ohledu nechávám Patrikovi relativně volnou ruku, jelikož už je to zkušený sportovec, který zná své tělo, a tato doba se mění v závislosti na tom, jak se Patrik cítí. Kratší dobu k rozehřátí a mobilizaci například potřebuje Patrik v pondělí, kdy je odpočatý po víkendu, naopak v pátek, kdy už má za sebou 6-7 tréninkových jednotek je tato doba delší, jelikož tělo potřebuje větší prostor pro aktivaci svalových skupin, či větší prostor pro „rozdýchání“. Obecně ale lze říci, že tato část zabere okolo 10-15 minut před tréninkem samotným.

O tobě je Patriku známo, že jsi schopný manipulovat s váhou a máš široké znalosti na poli výživy. Jak jsi se k těmto poznatkům dostal? Čtením, konverzacemi, zkušenostmi?

PK: V podstatě se jedná o mix výše uvedených způsobů učení se. Jsou to jednak moje zkušenosti, jelikož za tu dobu kterou sportuju, už znám své tělo, a vím, na co reaguje, mám načteno spoustu informací od ostatních zápasníků, a s mnoha zápasníky také samozřejmě komunikuji.

Jinak stravu také v poslední době hodně konzultuji s Petrem Schlegelem. Oba se snažíme neustále se učit a reagovat na nové poznatky. Dá se říci, že schopnost shazovat váhu tak, abych se dostal do požadované váhové kategorie, mi nedělá velké potíže, a je to jeden z mých klíčů k úspěchu.

Má tvůj stravovací režim určitá specifika a zkoušel jsi ve své přípravě i alternativní přístupy ke stravování sportovce - RAW, Paleo atd.?

PK: Specifikem je asi to, že se snažím držet bezlepkovou dietu pokud jsem v přípravě. Co se týká alternativních přístupů ke stravování, tak ty mi jednoduše nesedí. Týdně mám okolo 12 tvrdých tréninků, a bez kvalitní, vyvážené stravy s vyšším obsahem sacharidů, bych tyto tréninky jednoduše neuregeneroval. K tomuto snažení patří i používání kvalitních doplňků stravy,čímž bych chtěl poděkovat mému partnerovi FIT-PRO CZECH za pomoc v přípravě.

Kdyby jsi si měl vybrat jeden doplněk stravy, bez kterého by si se neobešel? Který by to byl?

PK: Proteinová tyčinka (smích). Nedokážu pravděpodobně vybrat pouze jeden doplněk, ale buď by to byly BCAA, nebo protein.

Děkuji vám oběma za čas, který jste si na tento rozhovor vyhradili. Chtěl by jsi Patriku na závěr někomu poděkovat?

PK: Určitě bych rád poděkoval všem fanouškům, od kterých mám velkou podporu. A speciálně těm, kteří se přijeli podívat do Vídně a vytvořili nezapomenutelnou atmosféru!

Tam, kde teď jsem, bych však nebyl bez mých partnerů. Bez kvalitních doplňků od FIT-PRO CZECH bych nemohl tak tvrdě trénovat. Bez vybavení od ProFighters EU bych nemohl trénovat vůbec. Bez Pitbull West Coast bych nebyl venku za fešáka a nebyl bych schopen udělat kvalitní trika pro fanoušky, které už dlouho slibuju, a které jsou momentálně ve výrobě. Bez Lilien for men, Tepelná čerpadla Pardubice, a CCBR bych nemohl jezdit trénovat do zahraničí. Speciální poděkování patří Fajn radiu.

Děkuji svému týmu: Petr Schlegel, Ondřej Starý, Daniel Bakeš a Radek Sachr za opravdu profesionální coaching a management.

Závěrečné poděkování patří OFA Bratislava, kam jezdím pravidelně na kemp, a nově vzniklému klubu All Sport Academy, kde jsem odjel celou přípravu, a kde na mě nenechali nit suchou.

Děkujeme za tvůj čas a ochotu a přejeme hodně štěstí, síly a mentální odolnosti do dalších bojů!

A díky za fotku!

Jakub Kalus

Platební metody

Platební metody

                                                                                  Nie je k dispozícii žiadny popis.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online, v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Zákazníci nás mají rádi

2024 © Fit-Pro.cz - Všechna práva vyhrazena.