Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies (viz Podmínky používání). Cookies jsou nutné pro fungování webu. Rozumím

Kreatin monohydrát

Nejznámější, nejdéle používáná, a také nejdostupnější forma kreatinu. Jejími výhodami jsou známé, studiemi ověřené účinky, vysoká efektivita, stejně tak i relativně nízká cena. Nevýhodami může být například nízká rozpustnost ve vodě, která může vyústit v gastrointestinální potíže. Dále je zde riziko kontaminace škodlivými látkami během výrobního postupu, pokud produkt nepochází z dostatečně kontrolované výrobny. Ideální je u tohoto typu kreatinu hledat štítek s nápisem Creapure, který zaručuje maximální možnou čistotu produktu. Kreatin monohydrát je tedy nejznámější, nejprodávanější, i bezpečný produkt, i přesto se týmy vědců snaží nalézt nové formy této látky, na které se podíváme dále.

Kreatin ethyl-ester + Kreatin alpha-keto-glutarát

U obou těchto látek je vyšší lipofilita, než u monohydrátu, a také nižší hydrofilita. Co to znamená v praxi? To, že kreatin se v těchto formách dostane rychleji do svalových buněk díky své vyšší lipofilitě, a také se díky rychlejšímu průniku a nižsí hydrofilitě (schopnosti pozitivně interagovat s vodou) odeznívají možné nepříjemné vedlejší účinky, jako je nadýmání, či jiné gastrointestinální nepříjemnosti.

Kreatin citrát + Kreatin pyruvát

U těchto typů se benefity skrývají hlavně v dalších pozitivních účincích na náš organismus, které nejsou spojeny přímo s kreatinem samotným. Obě tyto látky zvyšují účinnost aerobního metabolismu, a tím se zasazují o snížení únavy, jelikož i citrát, i pyruvát jsou složky Krebsova cyklu (metabolická dráha při aerobní oxidaci sacharidů, lipidů a proteinů). Jaký je benefit této vlastnosti pro návštěvníka posilovny? Jednoduše, zlepšená regenerace. A to i regenerace mezi sériemi, která vám pomůže zůstat déle v plném pracovním nasazení během tréninku. Tento pozitivní efekt je samozřejmě uplatnitelný i u sportů jako je basketbal, či hokej, či u jakékoli intenzivní kondiční přípravy, kdy se střídají intenzivní jednotky (sprinty), s odpočinkem.

Tri-kreatin malát

Tato sloučenina je tvořena ze tří molekul kreatinu, které jsou navázány na aniont kyseliny jablečné, tedy malát. Malát je jednou ze složek Krebsova cyklu, kde má za úkol dodávat tělu energii, je zde tedy podobný efekt této sloučeniny na naše energetické rezervy jako u citrátu, či pyruvátu. Tato látka je také více rozpustná ve vodě, čímž se eliminují negativní dopady monohydrátu jako jsou hlavně již několikrát zmiňované gastrointestinální obtíže.

Abychom tedy výhody těchto jiných forem shrnuli: Jsou zde prakticky dvě. Buď díky těmto formám dojde k lepší tvorbě energetických zásob organismu, a tím se zlepší naše výkonnost. Anebo tyto formy převyšují klasický monohydrát svými schopnostmi lépe se dostat do buňky, a snížují tak nepříjemnosti spojené s jeho užíváním.

Všechny tyto formy jsou ale účinné, a záleží na preferencích a finančních možnostech každého jedince, jakou formu zvolí ve svém suplementačním plánu.

Tím se naše série dostala na svůj konec, doufám, že informace v těchto článcích pro vás byly obohacující,  a dozvěděli jste se vše podstatné. Pokud jsme ale některou informaci zapomněli zmínit, neváhejte se zeptat, a rádi vám dotazy zodpovíme. Pokud vás tato série inspirovala k zařazení kreatinu do vašeho suplementačního plánu, přeju vám abyste se dočkali vytouženého progresu. U dalších článků se na vás budu opět těšit, a nezapomínejte, že ve vědění je síla.

                                                                                                                                                                                                          Jakub Kalus

Platební metody

Platební metody

                                                                                  Nie je k dispozícii žiadny popis.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online, v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Zákazníci nás mají rádi

2024 © Fit-Pro.cz - Všechna práva vyhrazena.